2002

23.5. – 1.6.

RADSTADT, FUSCH

 

kempy:

- Radstadt - Florelle camp

- Fusch an der Glocknerstraße – Lampenhäusl camp

Fusch Lampenhausl

 

- Po příjezdu vyjížďka na obhlídku trasy radmarathonu, omylem špatně odbočeno a omylem zdoláno první alpské sedlo -  Obertauern (1664 m.n.m)

 

- Další den vlastní závod Amadé radmarathon.  Deštivá noc, protékající stan, promočeni už před závodem, ale stejně se startuje v dešti. Kvůli počasí pořadateli zkráceno asi na 160km. Déšť ustává přibližně hodinu před cílem.

 

- následující den přesun do Fusche. Odvážné rozhodnutí ještě týž den vyjet na sedlo Fuschertörl(2430m.n.m) podloženo argumentem  - „vždyť od mýtnice je to jen 14 km.“ Vyrážíme po poledni je zataženo, ale bez deště teplota kolem 13 stupňů. Zarážející je už kopec z Fusche na mýtnici, ale za závorou začíná teprve boj s vlastním tělem, později i vůlí, větrem a deštěm přecházejícím v ledové krupky. Ve 2200 metrech nadmořské výšky, na místě zvaném Oberer Nassfeld, kdy do sedla zbývají ještě dva kilometry mírnějšího stoupání, docházejí fyzické i morální síly. Fialové spirály před očima. Teplota 2 stupně nad nulou. Útěk do vyhřátého Alpského muzea k automatu s teplým čajem. Poté nepříjemný sjezd zpět do kempu. Únava z maratonu předešlého dne, počasí, ale hlavně absolutní nezkušenost s alpskými kopci předurčila, že jsme na sedlo Fuschertörl toho dne nedojeli. Byl to ale nezapomenutelný křest alpskou cyklistikou.

Großglockner Hochalpenstraße

 

- cyklistika je proložena čekáním na počasí bez deště, ale také pěší vysokohorskou turistikou – výstupy na Schwarzenberg Hutte a Brandl Pass. Obě túry v hlubokém sněhu, ale za slunečného počasí.

Ferleiten - Schwarzenberghütte

 

- další, tentokrát úspěšný pokus o výjezd na Fuschertörl . Odpočinutí, rozumným tempem, za ideálního počasí se to dá zvládnout. Ne zrovna lehce, sklon je nekompromisní, až na poslední dva kilometry si drží poctivých 9 až 11%. Poslední úsek jedu asymetricky s důrazem na jednu nohu, kdy mi na Nassfeldu definitivně odpadá levý pedál. Fido je v ohromné kondici, tak se sólo vydává po trase dalšího alpského - Großglockner-Felbertauern Radmarathonu (Hochtor-Lienz-Felbetauern tunel-Mittersil-Bruck). Zprostředkovaně, v bodech jeho zážitky – vedro v údolí, nedostatek vody, nekonečné nudné stoupaní k Felbertauernu a pro cyklisty neprůjezdný tunel. Vše s přehledem překonává a 177 kilometrový okruh dojíždí v pohodě. S odstupem let a spoustou alpských kilometrů stále považuji jeho tehdejší výkon za jedinečný.

 Fuschertörl